Mur Berliński

Pomimo, tego że został zburzony ćwierć wieku temu, Mur Berliński (a w zasadzie jego pozostałości) uważany jest za jedną z 10 największych atrakcji turystycznych Niemiec.  Każdy z nas o murze słyszał, część z Was pewnie miała okazję śledzić moment jego burzenia – ale czy wiemy czym tak naprawdę był ten mur?

Jak wiecie, mieszkam w Niemczech. W zachodniej części. I z zaskoczeniem stwierdziłam, że tutaj temat podziału wciąż istnieje, dla Niemców z zachodniej części kraju, wschodnie Niemcy to był zupełnie inny świat. Świat, którego nie znali i nie rozumieli. Nadal nie rozumieją. Wschodnie Niemcy były zupełnie innym krajem, z innymi wartościami i innymi realiami. Niewielu zachodnioniemieckich mieszkańców kraju zdaje sobie sprawę z tego jak wyglądało życie po drugiej stronie granicy.

Niemcy były podzielone przez 28 lat, mur berliński runął 25 lat temu. Wystarczająco dawno aby zatrzeć różnice. Ale wciąż je widać, najbardziej chyba jednak te mentalne. Wciąż zdarzają się niewinne komentarze: a to że ktoś ma wschodnioniemiecki akcent, a to, że po 25 latach wciąż płacimy podatek solidarnościowy, albo to że wschodnie Niemcy za nasze pieniądze remontują drogi i infrastrukturę.

Niby jeden kraj a jednak wciąż dwa…

[av_hr class=’short’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’]

Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu zrealizowanego przez Deutsche Welle pokazującego jak powstawał Mur (kliknięcie w obrazek otworzy nowe okno)